AVX Corporation M39014/22-0788
M39014/22-0788 picture photo
Mfg. Part Number
M39014/22-0788
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V 10% 2DIP
Datasheet Download
M39014/22-0788.pdf
Availability of M39014/22-0788
QUANTITY
M39014/22-0788 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39014/22-0788
Internal Part NumberEIS-M39014/22-0788
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR22
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39014/22-0788
Related LinksM39014/, M39014/22-0788 Datasheet, AVX Corporation Distributor
M39014/22-0788 Details Description
Related parts for M39014/22-0788
DIODE GEN PURP 800V 60A TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DISCONNECT TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.92A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ASGTX SERIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf