3M M3AMK-2006R
M3AMK-2006R picture photo
Mfg. Part Number
M3AMK-2006R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MSC20K/MC20M/MCG20K
Datasheet Download
M3AMK-2006R.pdf
Availability of M3AMK-2006R
QUANTITY
M3AMK-2006R Order Process
Ship out your order
Specifications of M3AMK-2006R
Internal Part NumberEIS-M3AMK-2006R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions20
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesStrain Relief
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3AMK-2006R
Related LinksM3AMK, M3AMK-2006R Datasheet, 3M Distributor
M3AMK-2006R Details Description
Related parts for M3AMK-2006R
OSC XO 66.66666MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CARDEDGE 25POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 75V 20% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 92POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC HNGE LVR datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 2000 Gates, 270MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC68 IC datasheet.pdf