3M M3BFK-1006R
M3BFK-1006R picture photo
Mfg. Part Number
M3BFK-1006R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MSR10K/MC10M/MCF10K
Datasheet Download
M3BFK-1006R.pdf
Availability of M3BFK-1006R
QUANTITY
M3BFK-1006R Order Process
Ship out your order
Specifications of M3BFK-1006R
Internal Part NumberEIS-M3BFK-1006R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesStrain Relief (Socket); Flange (Card Edge)
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3BFK-1006R
Related LinksM3BFK, M3BFK-1006R Datasheet, 3M Distributor
M3BFK-1006R Details Description
Related parts for M3BFK-1006R
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZD WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (H-382-38) datasheet.pdf
LED LENS 3MM LOW PRO GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf