AVX Corporation MA501A303FAA
MA501A303FAA picture photo
Mfg. Part Number
MA501A303FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.03UF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
MA501A303FAA.pdf
Availability of MA501A303FAA
QUANTITY
MA501A303FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MA501A303FAA
Internal Part NumberEIS-MA501A303FAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MA
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA501A303FAA
Related LinksMA501A, MA501A303FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MA501A303FAA Details Description
Related parts for MA501A303FAA
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 2.5A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.16MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 3POS BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
OSC XO 20.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf