3M M3DEK-1018J
M3DEK-1018J picture photo
Mfg. Part Number
M3DEK-1018J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MCE10K
Datasheet Download
M3DEK-1018J.pdf
Availability of M3DEK-1018J
QUANTITY
M3DEK-1018J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3DEK-1018J
Internal Part NumberEIS-M3DEK-1018J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.50' (457.20mm)
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3DEK-1018J
Related LinksM3DEK, M3DEK-1018J Datasheet, 3M Distributor
M3DEK-1018J Details Description
Related parts for M3DEK-1018J
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC LI-ION BATTERY CHARGER 10SON datasheet.pdf
UPPER PART FOR BC 161.6 HOUSING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
TPLI 2150 A1 8" X 8" datasheet.pdf
DIODE STD REC ISO LEAD 70A DO5 datasheet.pdf
14 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf