3M M3KKK-6006J
M3KKK-6006J picture photo
Mfg. Part Number
M3KKK-6006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MPK60K/MC60G/MPK60K
Datasheet Download
M3KKK-6006J.pdf
Availability of M3KKK-6006J
QUANTITY
M3KKK-6006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M3KKK-6006J
Internal Part NumberEIS-M3KKK-6006J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRibbon Cable Assemblies
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePlug to Plug
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3KKK-6006J
Related LinksM3KKK, M3KKK-6006J Datasheet, 3M Distributor
M3KKK-6006J Details Description
Related parts for M3KKK-6006J
JUMPER-H1503TR/A2015R/X 2" datasheet.pdf
RESONATOR CER 6.00MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NC 120MA 350V datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED HI ORA 110V datasheet.pdf
HNDLR ADJ 15CELL 4X5-3/4X3-1/2" datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf