3M M3UMK-6006R
M3UMK-6006R picture photo
Mfg. Part Number
M3UMK-6006R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCG60K
Datasheet Download
M3UMK-6006R.pdf
Availability of M3UMK-6006R
QUANTITY
M3UMK-6006R Order Process
Ship out your order
Specifications of M3UMK-6006R
Internal Part NumberEIS-M3UMK-6006R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions60
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Key, Strain Relief (Socket); Strain Relief (Card Edge)
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M3UMK-6006R
Related LinksM3UMK, M3UMK-6006R Datasheet, 3M Distributor
M3UMK-6006R Details Description
Related parts for M3UMK-6006R
IC DUAL PROG COMP 10K 64TP SO24 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 70V 180A SOT-227B datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf