Harwin Inc. M40-3101045R
M40-3101045R picture photo
Mfg. Part Number
M40-3101045R
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN HDR FMAL 20PS 1MM DL AU SMD
Datasheet Download
M40-3101045R.pdf
Availability of M40-3101045R
QUANTITY
M40-3101045R Order Process
Ship out your order
Specifications of M40-3101045R
Internal Part NumberEIS-M40-3101045R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesM40 1.00 mm Pitch Board-to-Board Connectors
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesM40-310R
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
FeaturesBoard Guide
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M40-3101045R
Related LinksM40-31, M40-3101045R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M40-3101045R Details Description
Related parts for M40-3101045R
CONN HEADER 34POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5VOUT 40W REMOTE/METR datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 190MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf