Harwin Inc. M40-3200445R
M40-3200445R picture photo
Mfg. Part Number
M40-3200445R
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 8POS 1MM DL AU SMD
Datasheet Download
M40-3200445R.pdf
Availability of M40-3200445R
QUANTITY
M40-3200445R Order Process
Ship out your order
Specifications of M40-3200445R
Internal Part NumberEIS-M40-3200445R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesM40 1.00 mm Pitch Board-to-Board Connectors
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesM40-320R
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.059" (1.50mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
FeaturesBoard Guide
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M40-3200445R
Related LinksM40-32, M40-3200445R Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M40-3200445R Details Description
Related parts for M40-3200445R
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN MNT PA GN/YL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM HINGE LEVER datasheet.pdf