Cornell Dubilier Electronics M40U474M1
M40U474M1 picture photo
Mfg. Part Number
M40U474M1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 100V Z5U RADIAL
Datasheet Download
M40U474M1.pdf
Availability of M40U474M1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M40U474M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M40U474M1
Internal Part NumberEIS-M40U474M1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM40
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.400" L x 0.200" W (10.16mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.21mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M40U474M1
Related LinksM40U, M40U474M1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
M40U474M1 Details Description
Related parts for M40U474M1
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 181 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 2" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
RES SMD 450 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf