Vishay Spectrol M43P503KB40
M43P503KB40 picture photo
Mfg. Part Number
M43P503KB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH
Datasheet Download
M43P503KB40.pdf
Availability of M43P503KB40
QUANTITY
M43P503KB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M43P503KB40
Internal Part NumberEIS-M43P503KB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series43
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.189" Face x 0.748" L (6.40mm x 4.80mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M43P503KB40
Related LinksM43P5, M43P503KB40 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
M43P503KB40 Details Description
Related parts for M43P503KB40
MOSFET RF N-CH 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
2.0 WTB HEADER ASSY ST 4CKT datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
IND, PWR, 4040, 2.2UH, 14A NPB datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 12POS datasheet.pdf