Lattice Semiconductor Corporation M5-256/120-12YC/1
M5-256/120-12YC/1 picture photo
Mfg. Part Number
M5-256/120-12YC/1
Manufacturer
Product Category
Embedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Brief Description
IC CPLD 256MC 12NS 160PQFP
Datasheet Download
M5-256/120-12YC/1.pdf
Availability of M5-256/120-12YC/1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M5-256/120-12YC/1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5-256/120-12YC/1
Internal Part NumberEIS-M5-256/120-12YC/1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Aug/2011
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMACH® 5
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max12.0ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks-
Number of Macrocells256
Number of Gates-
Number of I/O120
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5-256/120-12YC/1
Related LinksM5-256/1, M5-256/120-12YC/1 Datasheet, Lattice Semiconductor Corporation Distributor
M5-256/120-12YC/1 Details Description
Related parts for M5-256/120-12YC/1
Connector Header 5 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V .85A HZ 10-SIP datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS datasheet.pdf