Harwin Inc. M50-3150842
M50-3150842 picture photo
Mfg. Part Number
M50-3150842
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT 1.27MM SMD GOLD 16POS
Datasheet Download
M50-3150842.pdf
Availability of M50-3150842
QUANTITY
M50-3150842 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-3150842
Internal Part NumberEIS-M50-3150842
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules1.27mm Archer Connector Series
Featured ProductArcher M50 Connectors
Standard Package57
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesArcher M50
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.085" (2.16mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
FeaturesBoard Guide
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-3150842
Related LinksM50-3, M50-3150842 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-3150842 Details Description
Related parts for M50-3150842
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 10A 24VDC datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
IC CLK GENERAT SAS/SATA 16 TSSOP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5A HOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf