Harwin Inc. M50-3501442
M50-3501442 picture photo
Mfg. Part Number
M50-3501442
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
12+12 DIL VERT PIN HDR
Datasheet Download
M50-3501442.pdf
Availability of M50-3501442
QUANTITY
M50-3501442 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-3501442
Internal Part NumberEIS-M50-3501442
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesArcher M50
PackagingBulk
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.118" (3.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness5.9µin (0.15µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-3501442
Related LinksM50-3, M50-3501442 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-3501442 Details Description
Related parts for M50-3501442
JUMPER-H1503TR/A3049L/H1503TR10" datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ1 PG11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA SC88A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
O-RING - SILICONE 8.5 X 1.0MM datasheet.pdf