Vishay/Dale RN55E1213FRE6
RN55E1213FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1213FRE6
Brief Description
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1213FRE6.pdf
Availability of RN55E1213FRE6
QUANTITY
RN55E1213FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1213FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1213FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1213FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1213FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1213FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1213FRE6
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf