| Internal Part Number | EIS-M50-4701345 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | Archer M50 | |
| Packaging | Tube | |
| Connector Type | Shrouded | |
| Number of Positions | 26 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Height Stacking (Mating) | - | |
| Molding Height Above Board | 0.224" (5.70mm) | |