Harwin Inc. M50-9101742
M50-9101742 picture photo
Mfg. Part Number
M50-9101742
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC F/F 17POS RIBBON CBL ASSY
Datasheet Download
M50-9101742.pdf
Availability of M50-9101742
QUANTITY
M50-9101742 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50-9101742
Internal Part NumberEIS-M50-9101742
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions34
Number of Rows2
Pitch - Connector0.050" (1.27mm)
Pitch - Cable0.025" (0.635mm)
Length0.492' (150.00mm, 5.90")
Features-
ColorGray
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50-9101742
Related LinksM50-9, M50-9101742 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M50-9101742 Details Description
Related parts for M50-9101742
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 5POS .100 TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB RAM TSSOP-38-1 datasheet.pdf
IC 8-BIT GEN/CHKER 24QSOP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 23POS datasheet.pdf
CENTERING PIN datasheet.pdf
MOSF N CH 12.5V 30MA USQ datasheet.pdf