Crydom M5010012FV
M5010012FV picture photo
Mfg. Part Number
M5010012FV
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
MODULE POWER 100A 600V SCR CC
Datasheet Download
M5010012FV.pdf
Availability of M5010012FV
QUANTITY
M5010012FV Order Process
Ship out your order
Specifications of M5010012FV
Internal Part NumberEIS-M5010012FV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Declaration of Conformity
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureBridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - On State (It (RMS)) (Max)100A (DC)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5010012FV
Related LinksM5010, M5010012FV Datasheet, Crydom Distributor
M5010012FV Details Description
Related parts for M5010012FV
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SW HDMI/DVI 2:1 EQUAL 56LFCSP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
MOUNT BLOCK datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 450MA DIMMABLE datasheet.pdf