Rohm Semiconductor MCR18EZPF53R6
MCR18EZPF53R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF53R6
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF53R6.pdf
Availability of MCR18EZPF53R6
QUANTITY
MCR18EZPF53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF53R6
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF53R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF53R6
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF53R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF53R6 Details Description
Related parts for MCR18EZPF53R6
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 50A 700V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 44POS 2MM datasheet.pdf
LINE CARD LCAS 1CH 32QFN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 150MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
Complete 10-Bit, 20 MSPS, 80 mW CMOS A/D Converter IC datasheet.pdf