Crydom M50100THC1600
M50100THC1600 picture photo
Mfg. Part Number
M50100THC1600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 100A
Datasheet Download
M50100THC1600.pdf
Availability of M50100THC1600
QUANTITY
M50100THC1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of M50100THC1600
Internal Part NumberEIS-M50100THC1600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration3 Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M50100THC1600
Related LinksM50100, M50100THC1600 Datasheet, Crydom Distributor
M50100THC1600 Details Description
Related parts for M50100THC1600
IC REG LDO 5V 1A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS R/A UNIV PWR MOD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC OP AMP QUAD 215MHZ 16SSOP datasheet.pdf