Cornell Dubilier Electronics MLP802M025EK1C
MLP802M025EK1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP802M025EK1C
Brief Description
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK
Datasheet Download
MLP802M025EK1C.pdf
Availability of MLP802M025EK1C
QUANTITY
MLP802M025EK1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP802M025EK1C
Internal Part NumberEIS-MLP802M025EK1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRuggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors
PCN Design/SpecificationMLP Flapjack Series 01/Dec/2015
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance8000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)87 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFlatPack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP802M025EK1C
Related LinksMLP802M, MLP802M025EK1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP802M025EK1C Details Description
Related parts for MLP802M025EK1C
SIP HEADER 14 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
CONV DC-DC 3.3/1.2V 48VIN HORZ datasheet.pdf
CONN PLUG 70POS 3MM SMD .5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 1.4MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SGE-225-4-0970L 00100M SFTY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf