Crydom M5060SB1000
M5060SB1000 picture photo
Mfg. Part Number
M5060SB1000
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MODULE POWER 60A 1000V BRIDGE
Datasheet Download
M5060SB1000.pdf
Availability of M5060SB1000
QUANTITY
M5060SB1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5060SB1000
Internal Part NumberEIS-M5060SB1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)60A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5060SB1000
Related LinksM5060, M5060SB1000 Datasheet, Crydom Distributor
M5060SB1000 Details Description
Related parts for M5060SB1000
IC CONVERTER DDR 26QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
SENSOR PRES .25BAR GAUG 5V DIP datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
ADAPTER - PG16 TO M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf