Crydom M5060THC600
M5060THC600 picture photo
Mfg. Part Number
M5060THC600
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 600V 60A
Datasheet Download
M5060THC600.pdf
Availability of M5060THC600
QUANTITY
M5060THC600 Order Process
Ship out your order
Specifications of M5060THC600
Internal Part NumberEIS-M5060THC600
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration3 Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 60A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5060THC600
Related LinksM5060, M5060THC600 Datasheet, Crydom Distributor
M5060THC600 Details Description
Related parts for M5060THC600
JUMPER-H1506TR/A3048L/H1506TR 4" datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 1000W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 5X12 GR SN datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf