TE Connectivity Measurement Specialties M5131-000005-050PG
M5131-000005-050PG picture photo
Mfg. Part Number
M5131-000005-050PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 50PSI
Datasheet Download
M5131-000005-050PG.pdf
Availability of M5131-000005-050PG
QUANTITY
M5131-000005-050PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5131-000005-050PG
Internal Part NumberEIS-M5131-000005-050PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5131-000005-050PG
M5131-000005-050PG Details Description
Related parts for M5131-000005-050PG
RES SMD 28 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DUAL BINARY UP-COUNTER 16DIP datasheet.pdf
KIT CONN BEAU EUROSTYLE 8MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC DGTL POT 2K 1CH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
MTK VCC POL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf