TE Connectivity Measurement Specialties M5134-000004-500PG
M5134-000004-500PG picture photo
Mfg. Part Number
M5134-000004-500PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 500PSI
Datasheet Download
M5134-000004-500PG.pdf
Availability of M5134-000004-500PG
QUANTITY
M5134-000004-500PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M5134-000004-500PG
Internal Part NumberEIS-M5134-000004-500PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesM5100
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) O-Ring
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M5134-000004-500PG
M5134-000004-500PG Details Description
Related parts for M5134-000004-500PG
IC XLATOR HEX TTL-ECL 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 ORANGE datasheet.pdf
CBL 34POS .5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
MOSFET 8SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO216 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf