KEMET M550B108K025TG
M550B108K025TG picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K025TG
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K025TG.pdf
Availability of M550B108K025TG
QUANTITY
M550B108K025TG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K025TG
Internal Part NumberEIS-M550B108K025TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K025TG
Related LinksM550B10, M550B108K025TG Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K025TG Details Description
Related parts for M550B108K025TG
RES SMD 22 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 53A TDSON-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
TRANS BUCK SSL2101 142UH RAD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf