KEMET M550B108K050AA
M550B108K050AA picture photo
Mfg. Part Number
M550B108K050AA
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108K050AA.pdf
Availability of M550B108K050AA
QUANTITY
M550B108K050AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108K050AA
Internal Part NumberEIS-M550B108K050AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108K050AA
Related LinksM550B10, M550B108K050AA Datasheet, KEMET Distributor
M550B108K050AA Details Description
Related parts for M550B108K050AA
15VPP 86DB 2 TERM CERAM BUZZER datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 1.5A 1.56 OHM TH datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf