KEMET M550B108M025AA
M550B108M025AA picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M025AA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M025AA.pdf
Availability of M550B108M025AA
QUANTITY
M550B108M025AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M025AA
Internal Part NumberEIS-M550B108M025AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M025AA
Related LinksM550B10, M550B108M025AA Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M025AA Details Description
Related parts for M550B108M025AA
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
TXRX 18BIT UNIV BUS 3ST 56SSOP datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 10BIT FET 24TSSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 1.1GHZ 32LQFP datasheet.pdf
AMMETER 0-500A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 10V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY 3% 8DSBGA datasheet.pdf