KEMET M550B108M025TS
M550B108M025TS picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M025TS
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M025TS.pdf
Availability of M550B108M025TS
QUANTITY
M550B108M025TS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M025TS
Internal Part NumberEIS-M550B108M025TS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M025TS
Related LinksM550B10, M550B108M025TS Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M025TS Details Description
Related parts for M550B108M025TS
SOCKET ADAPTER SIP TO 40DIP datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 7POS datasheet.pdf
RES 407K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf