KEMET M550B108M040AG
M550B108M040AG picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M040AG
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M040AG.pdf
Availability of M550B108M040AG
QUANTITY
M550B108M040AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M040AG
Internal Part NumberEIS-M550B108M040AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M040AG
Related LinksM550B10, M550B108M040AG Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M040AG Details Description
Related parts for M550B108M040AG
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
IC FPGA 283 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 657 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IGBT 3600V 70A TO-247HV datasheet.pdf
CRYSTAL 13.500000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf