KEMET M550B108M040TS
M550B108M040TS picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M040TS
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M040TS.pdf
Availability of M550B108M040TS
QUANTITY
M550B108M040TS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M040TS
Internal Part NumberEIS-M550B108M040TS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M040TS
Related LinksM550B10, M550B108M040TS Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M040TS Details Description
Related parts for M550B108M040TS
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.79A 25 MOHM TH datasheet.pdf