KEMET M550B108M060TT
M550B108M060TT picture photo
Mfg. Part Number
M550B108M060TT
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT
Datasheet Download
M550B108M060TT.pdf
Availability of M550B108M060TT
QUANTITY
M550B108M060TT Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B108M060TT
Internal Part NumberEIS-M550B108M060TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated60V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B108M060TT
Related LinksM550B10, M550B108M060TT Datasheet, KEMET Distributor
M550B108M060TT Details Description
Related parts for M550B108M060TT
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 5A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.392 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
12V PLUG TRANSFORMER EMPTY CASE datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
TRIAC 400V 10A TO-220F datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SOT-563 datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf