KEMET M550B128K040AH
M550B128K040AH picture photo
Mfg. Part Number
M550B128K040AH
Brief Description
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B128K040AH.pdf
Availability of M550B128K040AH
QUANTITY
M550B128K040AH Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B128K040AH
Internal Part NumberEIS-M550B128K040AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B128K040AH
Related LinksM550B12, M550B128K040AH Datasheet, KEMET Distributor
M550B128K040AH Details Description
Related parts for M550B128K040AH
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 11" 20A 4OUT 6'CR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
SF4B 8-CORE EXTENSION CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 26POS datasheet.pdf