KEMET M550B128M040BG
M550B128M040BG picture photo
Mfg. Part Number
M550B128M040BG
Brief Description
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B128M040BG.pdf
Availability of M550B128M040BG
QUANTITY
M550B128M040BG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B128M040BG
Internal Part NumberEIS-M550B128M040BG
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B128M040BG
Related LinksM550B12, M550B128M040BG Datasheet, KEMET Distributor
M550B128M040BG Details Description
Related parts for M550B128M040BG
VARISTOR CHASSIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE RF PIN 80V 100MA SC79 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 137 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TARGET BOARD RL78L13 datasheet.pdf
DUAL WIRE SPLICE, SIZE 16, LC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf