KEMET M550B128M040BS
M550B128M040BS picture photo
Mfg. Part Number
M550B128M040BS
Brief Description
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M550B128M040BS.pdf
Availability of M550B128M040BS
QUANTITY
M550B128M040BS Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B128M040BS
Internal Part NumberEIS-M550B128M040BS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B128M040BS
Related LinksM550B12, M550B128M040BS Datasheet, KEMET Distributor
M550B128M040BS Details Description
Related parts for M550B128M040BS
RES 130 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 50.4V 1.8A datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 55UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf