Vishay/BCcomponents SFR25H0007508JR500
SFR25H0007508JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007508JR500
Brief Description
RES 7.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007508JR500.pdf
Availability of SFR25H0007508JR500
QUANTITY
SFR25H0007508JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007508JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007508JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007508JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007508JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007508JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007508JR500
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf