KEMET M550B128M050AA
M550B128M050AA picture photo
Mfg. Part Number
M550B128M050AA
Brief Description
CAP TANT POLY 1200UF 50V CHA MNT
Datasheet Download
M550B128M050AA.pdf
Availability of M550B128M050AA
QUANTITY
M550B128M050AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B128M050AA
Internal Part NumberEIS-M550B128M050AA
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B128M050AA
Related LinksM550B12, M550B128M050AA Datasheet, KEMET Distributor
M550B128M050AA Details Description
Related parts for M550B128M050AA
KIT FUSE BLADE FAST ACT UL datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.625"DIA.125:SHAFT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS MALE CORD #20 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 2' GRAY datasheet.pdf
FUSE 6A 250V AXIAL FAST datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32 PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf