KEMET M550B398K015AG
M550B398K015AG picture photo
Mfg. Part Number
M550B398K015AG
Brief Description
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT
Datasheet Download
M550B398K015AG.pdf
Availability of M550B398K015AG
QUANTITY
M550B398K015AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B398K015AG
Internal Part NumberEIS-M550B398K015AG
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B398K015AG
Related LinksM550B39, M550B398K015AG Datasheet, KEMET Distributor
M550B398K015AG Details Description
Related parts for M550B398K015AG
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSOR 40-LLP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 1% RADIAL datasheet.pdf
KIT MINI 32V EMERGENCY KIT datasheet.pdf
5268-03A DYED IN YELLOW YEL 5268 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 6V datasheet.pdf