IXYS Corporation MCC700-12IO1W
MCC700-12IO1W picture photo
Mfg. Part Number
MCC700-12IO1W
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR THY PHASE LEG 1200V WC-500
Datasheet Download
MCC700-12IO1W.pdf
Availability of MCC700-12IO1W
QUANTITY
MCC700-12IO1W Order Process
Ship out your order
Specifications of MCC700-12IO1W
Internal Part NumberEIS-MCC700-12IO1W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingTray
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1331A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)18200 @ 50MHz
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseWC-500
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCC700-12IO1W
Related LinksMCC700, MCC700-12IO1W Datasheet, IXYS Corporation Distributor
MCC700-12IO1W Details Description
Related parts for MCC700-12IO1W
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 16POS MALE datasheet.pdf