KEMET M550B828M006AT
M550B828M006AT picture photo
Mfg. Part Number
M550B828M006AT
Brief Description
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT
Datasheet Download
M550B828M006AT.pdf
Availability of M550B828M006AT
QUANTITY
M550B828M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of M550B828M006AT
Internal Part NumberEIS-M550B828M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M550B828M006AT
Related LinksM550B82, M550B828M006AT Datasheet, KEMET Distributor
M550B828M006AT Details Description
Related parts for M550B828M006AT
FUSE HOLDER CART 32V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 1611 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 35A ATPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 194VC P600 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBJ datasheet.pdf