KEMET M551B108K040AA
M551B108K040AA picture photo
Mfg. Part Number
M551B108K040AA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT
Datasheet Download
M551B108K040AA.pdf
Availability of M551B108K040AA
QUANTITY
M551B108K040AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B108K040AA
Internal Part NumberEIS-M551B108K040AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesM55
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated40V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B108K040AA
Related LinksM551B10, M551B108K040AA Datasheet, KEMET Distributor
M551B108K040AA Details Description
Related parts for M551B108K040AA
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
SHAFT TWISTED .24X.24" datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28QFN datasheet.pdf
MKJ 10C 10#23 PIN PLUG UN NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf