KEMET M551B568K010AG
M551B568K010AG picture photo
Mfg. Part Number
M551B568K010AG
Brief Description
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT
Datasheet Download
M551B568K010AG.pdf
Availability of M551B568K010AG
QUANTITY
M551B568K010AG Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B568K010AG
Internal Part NumberEIS-M551B568K010AG
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B568K010AG
Related LinksM551B56, M551B568K010AG Datasheet, KEMET Distributor
M551B568K010AG Details Description
Related parts for M551B568K010AG
HEATSINK PWR HORZ BLACK TO-220 datasheet.pdf
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 400V 15A GBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ACCES REDUCER PG 11-9 WITH O-RI datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf