KEMET M551B568M010AA
M551B568M010AA picture photo
Mfg. Part Number
M551B568M010AA
Brief Description
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT
Datasheet Download
M551B568M010AA.pdf
Availability of M551B568M010AA
QUANTITY
M551B568M010AA Order Process
Ship out your order
Specifications of M551B568M010AA
Internal Part NumberEIS-M551B568M010AA
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseM55 Module
Size / Dimension2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Height - Seated (Max)0.520" (13.20mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M551B568M010AA
Related LinksM551B56, M551B568M010AA Datasheet, KEMET Distributor
M551B568M010AA Details Description
Related parts for M551B568M010AA
CONN SOCKET RCPT .056-.065 30AU datasheet.pdf
BIG LENS ASSEMBLY datasheet.pdf
IC DAC DUAL 10BIT LO PWR 40LFCSP datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX TR T7S datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
FIBER FLAT PANEL REFLEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf