Vishay/Dale M55342E02B121DRWI
M55342E02B121DRWI picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B121DRWI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B121DRWI.pdf
Availability of M55342E02B121DRWI
QUANTITY
M55342E02B121DRWI Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B121DRWI
Internal Part NumberEIS-M55342E02B121DRWI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B121DRWI
Related LinksM55342E0, M55342E02B121DRWI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B121DRWI Details Description
Related parts for M55342E02B121DRWI
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 44POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 601A 600V datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.8A datasheet.pdf