Rohm Semiconductor RB530S-30TE61
RB530S-30TE61 picture photo
Mfg. Part Number
RB530S-30TE61
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA EMD2
Datasheet Download
RB530S-30TE61.pdf
Availability of RB530S-30TE61
QUANTITY
RB530S-30TE61 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB530S-30TE61
Internal Part NumberEIS-RB530S-30TE61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 10mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 10V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageEMD2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB530S-30TE61
Related LinksRB530S, RB530S-30TE61 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB530S-30TE61 Details Description
Related parts for RB530S-30TE61
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC FILTER LP 5TH ORD LIN 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC GATE DRVR SGL CMOS 2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 84A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf