Vishay/Dale M55342E02B12B1RT5
M55342E02B12B1RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B12B1RT5
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B12B1RT5.pdf
Availability of M55342E02B12B1RT5
QUANTITY
M55342E02B12B1RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B12B1RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E02B12B1RT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B12B1RT5
Related LinksM55342E0, M55342E02B12B1RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B12B1RT5 Details Description
Related parts for M55342E02B12B1RT5
RES SMD 681 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.5VC SMB datasheet.pdf
MODULE GYRO W/CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf