Vishay/Dale M55342E02B20B0RT5
M55342E02B20B0RT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B20B0RT5
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B20B0RT5.pdf
Availability of M55342E02B20B0RT5
QUANTITY
M55342E02B20B0RT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B20B0RT5
Internal Part NumberEIS-M55342E02B20B0RT5
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B20B0RT5
Related LinksM55342E0, M55342E02B20B0RT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B20B0RT5 Details Description
Related parts for M55342E02B20B0RT5
CONN HSG RCPT 7POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 16V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 2X1/4" A MED datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 20POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC datasheet.pdf