Vishay/Dale M55342E02B25B5RWS
M55342E02B25B5RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B25B5RWS
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B25B5RWS.pdf
Availability of M55342E02B25B5RWS
QUANTITY
M55342E02B25B5RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B25B5RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E02B25B5RWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B25B5RWS
Related LinksM55342E0, M55342E02B25B5RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B25B5RWS Details Description
Related parts for M55342E02B25B5RWS
SOLDER-WICK NO-CLEAN .110" 5' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD DEV VIRTEX II FF1152 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.05A 133 MOHM SMD datasheet.pdf
SMD-8 SSR TELECOM SWITCH 1 FORM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.7A LGA datasheet.pdf