Vishay/Dale M55342E02B357ARWS
M55342E02B357ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E02B357ARWS
Brief Description
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342E02B357ARWS.pdf
Availability of M55342E02B357ARWS
QUANTITY
M55342E02B357ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E02B357ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342E02B357ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E02B357ARWS
Related LinksM55342E0, M55342E02B357ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E02B357ARWS Details Description
Related parts for M55342E02B357ARWS
CONN HEADER 98POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH YLW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6K OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf