Vishay/Dale M55342E03B15B0RWS
M55342E03B15B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E03B15B0RWS
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/5W 1005
Datasheet Download
M55342E03B15B0RWS.pdf
Availability of M55342E03B15B0RWS
QUANTITY
M55342E03B15B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E03B15B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342E03B15B0RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1005
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1005
Supplier Device Package1005
Size / Dimension0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E03B15B0RWS
Related LinksM55342E0, M55342E03B15B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E03B15B0RWS Details Description
Related parts for M55342E03B15B0RWS
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 3M 32-TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf